• +48 665 656 002
  • kontakt@serwis-samochodowy-katowice.pl

Wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych

Niezależnie od posiadanego modelu auta zawsze powinniśmy dbać o bezpieczeństwo jazdy. Dlatego jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest sprawny układ hamulcowy. Na poprawność jego działania składa się dobry stan części, z którego się składa. Każdy kierowca w inny sposób obchodzi się ze swoim autem. Jedni są mniej delikatni, inni bardziej. O elementy układu hamulcowego należy jednak dbać równomiernie, nawet jeśli wydaje nam się, że akurat nasz styl jazdy nie naraża go na uszkodzenia. Nieistotne są także rodzaje pokonywanych przez nas tras. Układ hamulcowy jest na tyle ważny, że jego sprawność powinna być priorytetem. Zwłaszcza, że nie chodzi tylko o nasze bezpieczeństwo, ale również pasażerów i innych uczestników ruchu.

Jak długo sprawne są klocki hamulcowe?

To jedno z podstawowych pytań zadawanych przez użytkowników aut i jedno z tych, na które nie ma konkretnej odpowiedzi. Jesto to zależne od zbyt wielu czynników. Zdarza się, że już po 5 000 km klocki nie nadają się do użytku, choć są to przypadki skrajne. Wypośrodkowaną granicą jest 15 000 km, kiedy to kontrola stanu klocków powinna być obowiązkowa. Najczęściej wymiana jest już przymusowa po 80 000 km.

 

Jeśli nie mamy jeszcze dużego przebiegu i wizyta u mechanika wydaje nam się zbędna, powinniśmy samodzielnie dokonać oceny klocków.

Skąd mamy wiedzieć, że klocki nadają się do wymiany?

Dłuższa droga hamowania

To chyba najbardziej klarowny sygnał, że coś jest nie tak z naszymi klockami hamulcowymi. Jeśli zauważyliśmy, że droga hamowania wydłużyła się powinniśmy bezzwłocznie udać się do fachowca.

Słabsze tempo przyspieszenia

Przyspieszenie zależy od wielu czynników. W sytuacji, w której nasze auto zaczyna mieć z nim trudności możemy podejrzewać zbytni zacisk hamulców. Dodatkowe objawy to zapach spalenizny oraz nienaturalnie nagrzana felga. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna i wymaga wizyty w serwisie.

Dziwne dźwięki (piszczenie, tarcie)

Niespotykane dotąd dźwięki, które pojawiają się zarówno podczas hamowania, jak i w czasie jazdy mogą wskazywać na zły stan klocków hamulcowych. Inną przyczyną może być zżycie tarcz hamulcowych.

Wibracje w kierownicy

Uszkodzone klocki lub tarcza mogą również wywołać wibracje w kierownicy lub pedale hamulca pojawiające się podczas hamowania.

Sprawny układ hamulcowy to bezpieczna podróż. Dlatego jest to element, o który należy szczególnie dbać a przy jego wymianie lub naprawie dobrze jest korzystać z usług fachowców, np.: w centrum Norauto, gdzie czeka nie tylko pełna obsługa, ale również dostęp do wszystkich elementów zamiennych.

admin

Zadzwoń