• +48 665 656 002
  • kontakt@serwis-samochodowy-katowice.pl

Jak wygląda fachowy serwis klimatyzacji?

Jak wygląda fachowy serwis klimatyzacji?

Na czym polega i ile kosztuje profesjonalny serwis klimatyzacji?
Samochodowa klimatyzacja już nie jest dłużej dodatkową, luksusową opcją wyposażenia samochodu. Systematycznie można dostrzec, iż coraz więcej pojazdów ma w wyposażeniu fabryczną klimatyzację, co w gorące, letnie dni stanowi autentyczne wybawienie dla kierujących. Ważne jest systematyczne serwisowanie i konserwacja klimatyzacji, aby służyła wszystkim wraz z rozpoczęciem letnich upałów

Teraz, kiedy na dworze robi się coraz cieplej, należy przypomnieć sobie o klimatyzacji. Niestety często na okres zimowy często zapominamy o używaniu klimy, co jest błędem. O tym układzie należy pamiętać przez cały rok.

Choćby tylko z tego powodu, że różne mechanizmy czy całe urządzenia pozostawione na dłuższy okres w spoczynku, po ponownym uruchomieniu często zaczynają szwankować. W skład czynnika chłodzącego wypełniającego układ wchodzą specjalne środki smarne i konserwujące.

W sezonie wiosennym, gdy temperatury zaczynają wzrasta, należy bezwzględnie rozpocząć używanie klimatyzacji. Dużym problemem i błędem jest niekorzystanie z klimatyzacji w zimie. Układ ten wymaga naszej uwagi przez praktycznie cały rok!

Przyczyna jest banalna – bardzo często poszczególne mechanizmy, a nawet całe urządzenia nieużywane przez dłuższy czas, po rozpoczęciu intensywnego użytkowania przestają poprawnie działać. Jednymi z ważniejszych składników czynnika chłodzącego w układzie klimatyzacji są środki konserwujące oraz smary.

 Włącz klimatyzację w zimie!

Nieuruchamiana długo klimatyzacja sprawia, że znajdujące się w środku chłodzącym substancje smarujące ulegają wytrącaniu i ograniczają działanie systemu klimatyzacji. Wytrącanie się kryształków czynników smarnych pogłębia i przyśpiesza degenerację syntetycznych uszczelnień w układzie chłodniczym klimatyzacji. Jest to pierwszy krok dla wytworzenia się ubytków i nieszczelności, co powoduje wyciek czynnika chłodzącego poza układ. Dobrze włączyć od czasu do czasu klimatyzację, nawet jeśli na zewnątrz nie panuje letnia pogoda. Specjaliści rekomendują, aby taki zabieg wykonać przynajmniej raz na dwa tygodnie i pozostawić klimatyzację uruchomioną na okres kilku minut. Nie zawsze sama klimatyzacja współpracuje w tym procesie – przy zbyt niskiej temperaturze klimatyzacja nie uruchomi się, gdyż ogranicza to zaprogramowany moduł.

 

Gdzie i kiedy wykonać przegląd klimy?

Właściwe korzystanie z klimatyzacji wymaga przeprowadzenia corocznego, okresowego przeglądu. Przegląd taki nie musi być wcale przeprowadzony przed sezonem letnim. Spokojnie taką konserwację i przegląd wykonać można wiosną, jeszcze przed nadejściem upalnych dni. Najlepiej oddać samochód do specjalistycznego, dedykowanego serwisu, zajmującego się konserwacją i serwisowaniem układów chłodniczych. Zostanie tam przeprowadzonych kilka czynności gwarantujących weryfikację poprawności działania klimatyzacji. Specjaliści poddadzą ocenie stan sprężarki, efektywność chłodzenia układu, sprawdzony będzie też obowiązkowo stan i poziom czynnika chłodzącego w instalacji. Fachowcy mogą zweryfikować obecność grzybów w instalacji i szybko usunąć zagrzybienia. Wszelkie wykryte nieszczelności czy uszkodzenia poddane zostaną naprawie. Przy znacznym uszkodzeniu kompresora zostanie on wymieniony przez mechaników.

Jaki jest koszt kompleksowego serwisu klimatyzacji?

Całoroczna troska o klimatyzację pozwoli użytkownikom udać się na przegląd tuż na początku wiosny. Można w ten sposób uniknąć tłoków w serwisach, a firmy mogą z tego względu obniżyć ceny usług. Zakres cen serwisowania klimatyzacji jest bardzo szeroki. Całkowity i kompleksowy przegląd kosztować będzie około 100-200 złotych w serwisie klimatyzacji. O wiele większym kosztem będzie wykonanie przeglądu w Autoryzowanym Serwisie Obsługi, gdzie zapłacić można nawet dwa razy tyle!

admin

Zadzwoń