• +48 665 656 002
  • kontakt@serwis-samochodowy-katowice.pl

Dlaczego warto zadbać o regularną wymianę tarcz i klocków hamulcowych?

Dlaczego warto zadbać o regularną wymianę tarcz i klocków hamulcowych?

Regularna kontrola, wymiana kloców oraz tarcz hamulcowych to jedna z najważniejszych czynności jakie powinien przeprowadzać każdy właściciel samochodu. Hamulce to element gwarantujący szybkość reakcji, jakość oraz gwarancję minimalnej drogi hamowania. Tarcze hamulcowe to element układu hamowania, który ścierany przez klocki hamulcowe znajdujące się w szczękach hamulcowych (przez docisk jaki wywierają tłoczki) i w skutek czego klocek zostaje bardziej starty a tarcza znacznie mniej. Wytwarza się w skutek tego procesu znaczna ilość ciepła oraz następuje stopniowe zużycie się tarczy oraz klocka. Z reguły tarcze hamulcowe wystarczają na 2 komplety klocków hamulcowych ale wszystko jest zależne od pokonywanych tras oraz marki i modelu jak również ciężaru samochodu.

Każdy z kloców ma znacznik, dzięki któremu w łatwy sposób można sprawdzić czy klocek nadaje się do wymiany czy do dalszej eksploatacji.

Tarcze hamulcowe należy wymienić w sytuacji, gdy rant powstający na ich krawędzi jest na tyle duży iż zaczyna trzeć o zaciski. Regeneracja zacisków lub ich wymiana jest wydatkiem niejednokrotnie droższym niż 500 – 700 zł dlatego warto wcześniej zareagować aby nie doszło do ich uszkodzenia.

 

admin

Zadzwoń