• +48 665 656 002
 • kontakt@serwis-samochodowy-katowice.pl

8 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić, uruchamiając samochód z kabli przy awaryjnym odpalaniu samochodu.

8 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić, uruchamiając samochód z kabli przy awaryjnym odpalaniu samochodu.

Wsiadasz do samochodu, wkładasz kluczyk do stacyjki, przekręcasz i nic się nie dzieje poza dziwnym kliknięciem. Zgadnij co? Twój akumulator może być… rozładowany.

Chociaż uruchomienie samochodu z pomocą kabli rozruchowych jest stosunkowo proste i proste, są rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić, próbując ożywić rozładowany akumulator, na przykład:

 1. Nie pal papierosów
  Kiedy gwałtownie uruchamiasz samochód, możesz wyzwolić iskry z akumulatora, co może być dość niebezpieczne. Akumulator jest niezwykle niestabilna i nawet najmniejsza iskra może zakończyć się tragedią. Jeśli naprawdę musisz zapalić, odsuń się od samochodu.
 2. Nie noszenie rękawiczek i okularów ochronnych
  Wszystkie akumulatory samochodowe zawierają kwas siarkowy i wytwarzają gazowy wodór i tlen. Aby uchronić się przed zanieczyszczeniem żywiołami, zaleca się noszenie grubych rękawic i solidnych okularów. Lepiej być bezpiecznym niż żałować, prawda?
 3. Nieczytanie instrukcji obsługi
  Podręczniki są tam nie bez powodu! Instrukcje te zawierają szczegółowe procedury dotyczące uruchamiania pojazdów za pomocą skoku. Zawierają także informację o umiejscowieniu akumulatora, który nie może znajdować się z przodu silnika. Niektórzy producenci nie pozwalają na szybkie uruchomienie, próba wykonania tej procedury może spowodować unieważnienie gwarancji.
 4. Nie uruchamiaj samochodu, jeśli akumulator jest pęknięty lub wycieka
  Należy zawsze sprawdzić oba akumulatory pod kątem uszkodzeń fizycznych, w szczególności pęknięć obudowy lub wycieku płynu. Jeśli je zobaczysz, zapomnij o skokach i wezwij lawetę. Próba uruchomienia awaryjnego nieszczelnego akumulatora może spowodować katastrofalną eksplozję w wyniku iskry zapalającej lotne gazy wydobywające się z akumulatora.
 5. Nie wyłączenie wszystkich odbiorników prądu (radio, nawiew itp..)
  Dzieje się tak dlatego, aby zapobiec pobieraniu prądu przez akcesoria, co utrudni uruchomienie samochodu, a także chronić akcesoria przed możliwymi skokami napięcia w systemie podczas procesu rozruchu za pomocą skoku.
 6. Nie pozwól, aby kable zwisały z samochodu
  Jeżeli kable są podłączone, oznacza to, że są pod napięciem. Jeśli ładunek uderzy w kałużę, możesz zostać porażony prądem. Jeśli kabel spadnie w stronę błotnika, może to spowodować iskrę lub bezpiecznik. Zawsze uważajcie na swoje otoczenie!
 7. Nie używaj kabli kiepskiej i niskiej jakości. Min 25mm2 lub 35mm2.
  Zawsze należy się upewnić, że kable rozruchowe są w dobrym stanie, oznaczone kolorami i mają długość co najmniej 3 metrów i odpowiednią ilość miedzi. Przed kontynuowaniem sprawdź, czy nie ma uszkodzonej izolacji lub postrzępionych przewodów. Kable w złym stanie mogą powodować iskry, pożary i być niebezpieczne dla osoby uruchamiającej samochód.

Powtórzę jeszcze raz: nie chcesz ryzykować poważnego problemu z powodu stosunkowo błahej niedogodności.

 1. Na koniec, jeśli nie jesteś pewien co robisz – zadzwoń do profesjonalisty!
  Jeśli próbowałeś wszystkiego, co mogłeś, ale samochód nadal nie uruchamia się, przyczyną może być większy problem z pojazdem, taki jak uszkodzony rozrusznik lub uszkodzony alternator. Niestety, prawdopodobnie nadszedł czas, aby wezwać lawetę. Ale przede wszystkim poproś specjalistę aby sprawdził działanie alternatora i akumulator.
admin

Zadzwoń